تصویب نهایی سند دیپلماسی علم و فناوری
تاریخ : 1394/03/27

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از تصویب نهایی سند دیپلماسی علم و فناوری خبر داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در شصت و سومین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، درباره دستور و مصوبات این جلسه گفت: در ابتدای این جلسه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گزارشی از نمایشگاه فناوری‌های نوین حوزه آب و همچنین روند برگزاری سایر جشنواره‌ها ارائه داد.

 

وی افزود: در ادامه جلسه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز گزارشی در خصوص اقداماتی که هیئت دولت در ارتباط با موضوع مالکیت فکری انجام دادند، ارائه کرد.

 

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: بر اساس نقشه جامع علمی کشور ثبت و اعتبارسنجی مالکیت فکری باید در قوه مجریه انجام شود تا ما هر روز شاهد رشد ثبت اختراعات و اکتشافات در کشور باشیم.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این جلسه همچنین سند دیپلماسی علم و فناوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ماده دو این سند که شامل یازده ماموریت است، به تصویب شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور رسید.

 

وی افزود: در این سند 11 مأموریت مندرج است که "تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری"، "تحقق نقشه جامع علمی کشور بویژه راهبرد کلان 9 "، "تحقق اسناد دیگر در حوزه آموزش، هماهنگی و تقویت همکاری‌های بین‌المللی" و "بسترسازی جهت توسعه اقتدار و قدرت نرم و فرهنگی کشور به منظور تعامل فعال، سازنده و الهام بخش با کشورهای دنیا بویژه در منطقه و جهان اسلام، از جمله مأموریت‌های مهم این سند است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: "کمک به توسعه علم و فناوری"، "کسب صنایع و خدمات مبتنی بر علم و فناوری‌های سطح بالا در کشور و جهان"، "حمایت و تسهیل توسعه بازار محصولات خدمات دانش بنیان در کشورهای هدف"، "کمک به ارتقای سطح بین‌المللی مراکز حوزوی، دانشگاهی، پژوهشی" و "صیانت از سرمایه‌ها و توانمندی‌های مادی و معنوی دانشمندان در تعاملات بین‌المللی علمی و فناوری و نوآوری" هم از سایر مأموریت‌های مهم ستاد دیپلماسی علم و فناوری است.

 

کبگانیان گفت: خوشبختانه در حوزه و دانشگاه شاهد تعامل و همکاری بین‌المللی خوبی هستیم و باید سعی کنیم این تعاملات را ارتقاء دهیم.

 

وی افزود: ساز و کار اجرایی این سند سه وظیفه در سه بند مشخص شده که ماده سه این سند شامل "سیاست‌گذاری و هماهنگی و نظارت کلان بر اجرای این سند به عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است"، "رصد تحقق اهداف این سند و کمک به اجرایی شدن ماموریت‌ها و راهبردها بر عهده ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور است"، "وظیفه هماهنگی، راهبری، ارزیابی، پایش و ایجاد ارتباطات بین‌المللی دستگاه‌ها اعم از دولتی و غیر دولتی در تعاملات بین‌المللی بر عهده ستاد دیپلماسی علم و فناوری به است که این ستاد دارای یک شورا و یک دبیرخانه است"

منبع

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت فاتک افزار پرداز می باشد