پرتاب 4000 ماهواره برای فراهم کردن اینترنت از فضا
تاریخ : 1394/03/25

ظاهرا ماسک قصد دارد آنتن های فعلی روی ماهواره های کمپانی خود را امتحان کند تا از توانایی کارکرد آنها برای پروژه اینترنتی اطمینان یابد. این اولین بار نیست که یکی از چهره های مشهور دنیای تکنولوژی علاقه خود را به ماهواره های اینترنتی ابراز می کند و صد در صد آخرین بار آن نیز نخواهد بود.

 

ایلان ماسک یکی از خبرساز ترین چهره های دنیای تکنولوژی است و هر کدام از ایده های بلند پروازانه او می توانند تا مدت ها تیتر اصلی وب سایت های خبری باشند. حالا او به دنبال دریافت تائیدیه رسمی دولت آمریکاست تا آزمایش بر روی پروژه ای برای مخابره اینترنت از 4000 ماهواره که در فضا به دور زمین می گردند را آغاز کند. او اعلام کرده تلاش می کند به وسیله این روش، اینترنت پر سرعت را به تمام نقاط کره زمین ارسال کند. این طرح می تواند SpaceX را از شرکتی مبتنی بر راکت ها و سفینه های فضایی به یکی از ارائه دهندگان اینترنت تبدیل کند و آن را در مقابل رقبایی مانند Comcast، Verizon و صد البته گوگل با پروژه لون و نیز مایکروسافت (که اخیرا اعلام کرده بود در حال کار بر روی پروژه ای برای ارائه اینترنت پر سرعت به کاربران سراسر دنیاست) قرار خواهد داد. البته او طرح خود را در ابتدای امسال علنی کرده بود اما حالا مشخص شده است که SpaceX درخواستی رسمی برای کسب اجازه از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) ارائه کرده تا آزمایشات مربوط به طرح را از سال آینده آغاز کند.

ظاهرا ماسک قصد دارد آنتن های فعلی روی ماهواره های کمپانی خود را امتحان کند تا از توانایی کارکرد آنها برای پروژه اینترنتی اطمینان یابد. این اولین بار نیست که یکی از چهره های مشهور دنیای تکنولوژی علاقه خود را به ماهواره های اینترنتی ابراز می کند و صد در صد آخرین بار آن نیز نخواهد بود. در طول دهه 90 میلادی، یک کمپانی که توسط بیل گیتس تاسیس شده بود نیز به دنبال روشی مشابه بود، اما در آن زمان هزینه های این طرح بسیار بیشتر از مقادیر پیش بینی شده بودند و به این ترتیب توسعه آن متوقف شد. فیسبوک نیز یکی دیگر از شرکت هایی است که قصد دارد با سرمایه ای 500 میلیون دلاری، از ماهواره ها برای گسترش حوزه اینترنت به تمام نقاط دنیا استفاده کند. اما ظاهرا ایلان ماسک از عملی بودن طرح خود بسیار اطمینان دارد. او ادعا کرده است که با استفاده از تعداد زیادی ماشین کوچک که ارزان و کارآمد هستند می توان بر مشکلات طرح های قبلی مانند استفاده از ماهواره های غول پیکر که نگهداری و پشتیبانی از آنها نیازمند سرمایه گذاری بسیار زیادی است غلبه کرد. همچنین با تولید تمامی قطعات و دستگاه ها در SpaceX، هزینه نهایی پروژه نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد

 

منبع.

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت فاتک افزار پرداز می باشد